Cheerleading…
Pierwsze skojarzenie, w głowie każdego z nas, to zapewne grupa zarażających uśmiechem dziewcząt z widowiskowymi pomponami w rękach i zapierającymi dech w piersiach wykonaniami akrobatycznych pozycji oraz wyskoków. Pierwsze skojarzenia zazwyczaj bywają trafne, także w tej myśli jest bardzo dużo prawdy 😉 – cheerleading łączy w sobie uśmiech oraz przekazywanie pozytywnej energii wraz z niesamowitymi pokazami umiejętności tanecznych i gimnastycznych.
Lecz co to pięknie brzmiące połączenie tak naprawdę znaczy „od podszewki”?
Jakie korzyści niesie za sobą bycie cheerleaderką?
Będąc tancerką oraz trenerką tego stylu tanecznego od kilku lat, śmiało mogę stwierdzić, że ogromne – zarówno w sferze fizycznej, emocjonalnej jak i społecznej.
Cheerleading, to w największym stopniu oczywiście taniec i akrobatyka. Treningi zwiększają aktywność fizyczną i pozytywnie wpływają na rozwój wszystkich cech motorycznych człowieka, w szczególności wytrzymałości, siły, gibkości czy zwinności.
W porównaniu z innymi dyscyplinami sportowymi takimi jak np. siatkówka czy piłka nożna, gdzie wytrenowanie skupia się przede wszystkim na konkretnych partiach ciała, jak w tym przykładzie, rąk czy nóg, w cheerleadingu stosowany jest trening kompleksowy tzn. trening, któremu podlega w porównywalnym stopniu całe ciało, co wyklucza powodowanie nieprawidłowości w rozwoju fizycznym trenującego.
Przygodę z cheerleadingiem dziewczynki mogą zacząć już od 4-5 roku życia, w zależności od tempa rozwoju dziecka.
Ogromną zaletą rozpoczynania treningów tanecznych w tak młodym wieku jest nie do końca wykształcony jeszcze układ kostny, a zwłaszcza mięśniowy dzieci przez co w bardzo krótkim czasie z nie obciążającym ich ciała zestawem ćwiczeń można osiągnąć wspaniałe efekty, zwłaszcza w sferze zwiększania elastyczności mięśni. Im wcześniej dziecko zacznie trening z elementami rozciągania, tym szybciej osiągnie efekty w postaci upragnionych przez dziewczynki sznurków czy szpagatów.
Typy treningów cheerleaderskich dostosowane są pod konkretne grupy wiekowe dzieci, rozróżnione z uwagi na ich etapy rozwoju motorycznego, somatycznego i psychicznego. Od najmłodszych trenujących, którzy zapoznają się z magią cheerleadingu poprzez zabawy przy muzyce i rozpoznawanie rytmu piosenek w przyjacielskim gronie rówieśniczek, po coraz bardziej doświadczone dziewczyny z satysfakcją pokonujące kolejne etapy i grupy umiejętności tanecznych, figur gimnastycznych oraz akrobatycznych, pod czujnym okiem wykwalifikowanych trenerów.
Najczęściej instruktorzy to także obecne lub byłe cheerleaderki, które po kilku latach zdobywania kursów oraz doświadczenia w pracy z dziećmi i młodzieżą mogą przenieść swoje spostrzeżenia z bycia trenującą na swoje metody treningowe. Doskonale znają potrzeby czy uczucia podopiecznych i wiedzą jak bardzo ważną rolę odgrywa indywidualne podejście do każdej trenującej dziewczynki. Bo kto lepiej będzie znał potrzeby i myślenie młodej cheerleaderki niż starsza cheerleaderka 😉
Jednak cheerleading wpływa pozytywnie na wiele innych aspektów życia dziewczynki, takich jak prawidłowa postawa, dobra koordynacja ruchowa czy gracja. Wspaniale wpływa też na poczucie pewności siebie, a z drugiej strony też na dyscyplinę, systematyczność czy dobre zarządzanie czasem.
Aby nauczyć się danych elementów akrobatycznych potrzeba wiele treningów i samozaparcia. Często dłuższy czas trzeba starać się, próbować, a co najważniejsze nie poddawać się, aby wykonać pewną figurę czy podnoszenie. Cheerleading zakorzenia u młodych dziewcząt takie cechy jak cierpliwość, konsekwentność oraz upór w dążeniu do celu – co niewątpliwie ma swoje odzwierciedlenie w ich późniejszym, dorosłym życiu.
Młode dziewczynki odkrywają, że jeżeli chce się osiągnąć dany cel, trzeba się temu poświęcić. Czasem przezwyciężyć brak chęci na trening, lecz upór i starania doprowadzają je do osiągnięcia zamierzonych celów i spełnienia coraz większych marzeń.
Jednak najbardziej widocznym i odróżniającym od innych dyscyplin pozytywem cheerleadingu jest umiejętność pracy w zespole. Każda grupa cheerleaderska tworzy małą rodzinę i potwierdzi to każdy, kto chociaż raz był w tej społeczności. Dziewczynki od początku uczone są koleżeństwa oraz bezinteresownej pomocy. Pomocy rówieśniczce, gdy nie może zapiąć guzika przy stroju na trening, pomocy koleżance w znalezieniu pompona przed występem czy pomoc w nauce nowych kroków na zajęciach. Pomocy odruchowej, bez namysłu, która wchodząc w nawyk powoduje poczucie, że każda z dziewczynek mając problem będzie mogła liczyć na koleżankę z drużyny. Będzie się czuła bezpiecznie wśród grupy i miała do niej zaufanie co spowoduje to co każdy rodzic pragnie, aby w ich dziecku zostało zakorzenione. Odruchowa pomoc drugiemu człowiekowi, kiedy tylko nadarzy się ku temu okazja.
Jak widać korzyści płynących z uprawiania cheerleadingu jest mnóstwo i niezależnie czy czytasz to jako mała dziewczynka wśród przyjaciółek, czy jako nastolatka zachwycająca się kilka lat wcześniej filmem „Dziewczyny z drużyny”, czy mama najbardziej uroczej córeczki marzącej o byciu cheerleaderką pamiętaj, że jest to teraz u nas w Warszawie na wyciągnięcie ręki. Dlaczego więc nie spróbować…? 🙂 Zapraszamy do naszej Akademii Cheerleaderek Cheer Angels, gdzie dziewczęta mają mnóstwo radości i dostają dużo pozytywnej energii poprzez taniec, sport i styl.
Magdalena Ptaszek, Managerka i Instruktorka Cheer Angels Cheerleading Academy, Absolwentka AWF w Warszawie